Quantcast
Channel: Android Hungary » 2011
Viewing all articles
Browse latest Browse all 12

Ez történt a 2011-es Mobile World Congress-en

$
0
0

Viszlát Barcelona! Tegnap befejeződött az idei év eddigi második legnagyobb információtechnológiai bemutatója és konferenciája, a Mobile World Congress, melyen a legnagyobb telefonszolgáltató cégek és hardvergyártók képviseltették magukat. Az itt bemutatott termékek és technológiák segítséget nyújtanak abban, hogy megtudhassuk, mire is számíthatunk 2011-ben az okostelefonok és a táblaszámítógépek piacán. Mindenekelőtt azt kijelenthetjük, hogy az Android OS népszerűsége egyre jobban növekszik, mivel szinte minden mobileszközgyártó cég termékpalettáján megtalálhatók olyan készülékek, mely a Google mobil operációs rendszerét futtatja. Azonban, ha a jövőre is gondolunk, akkor szinte bizonyosak lehetünk abban, hogy a fragmentáció problémája egyre jobban megnövekszik majd, mivel a gyors frissítés ennyi eszköz esetében már-már tarthatatlanná válik. Eric Schmidt-től, a Google leköszönő CEO-jától korábban elképzelhetetlennek tűnő adatokat tudhattunk meg. Az Androiddal sikerült megreformálniuk a mobiltelefonos piacot, a jövőben pedig a Chrome OS-sel szeretnék majd elérni ugyanezt.

mwc 2011

Mint ahogy korábban az asztali számítógépek esetében is megtörtént, a processzorok harca eldőlni látszik, a többmagos hardverelemek irányába. Az új mobilprocesszor-technológiák fejlesztésében nVidia jár az élen, aki idén januárban bemutatta a Tegra 2 duplamagos CPU-t, mely a Motorola XOOM eszközben debütált. A munka természetesen nem állhat meg, mivel mint megtudtuk, még idén elérhetjük majd a Tegra 3 négymagos chip-et is, mely elődjénél kétszer nagyobb sebességet és háromszor nagyobb grafikai teljesítményt ígér. Bár a legnagyobb versenytársak, a Qualcomm és a Texas Instruments ugyancsak bejelentették a saját quad-core megoldásukat, de ezt költséghatékonysági okokból csak a következő évben érheti majd el a nagyközönség.

Többek között a HTC, az Acer, a Huawei, a Motorola, a Samsung, a Sony Ericsson és az LG is több terméket bejelentettek, melyek többsége már az első negyedév végén elérhetők lesznek. Néhányuknak közülük meg kell küzdenie a vásárlók elégedetlenségével, mivel az ígért frissítéseket nem tudták időben eljuttatni a felhasználóikhoz. A Samsung igyekszik ezt a csorbát kiköszörülni, ezért a Galaxy Tab 10.1 névre hallgató táblaszámítógépét a TouchWiz UI helyett már gyári Honeycomb OS-sel szállítja, mely igencsak leegyszerűsíti a frissítési folyamatot. A kiállított médialejátszójuk esetében is ezt az elvet követik, hiszen a vásárlók bizalmát vissza kell szerezniük, ha növelni szeretnék az eladásaikat.

A Samsung Galaxy S II készülék bejelentése sem volt váratlan, mert az elődjét tavaly márciusban jelentették be, de már-már kissé idejétmúltnak tűnhet a mostanság megjelent kétmagos processzorral felszerelt készülékek mellett. A cég zászlóshajója 4,3 hüvelykes Super AMOLED Plus érintésérzékeny kijelzővel (480 x 800), 1 GHz-es saját fejlesztésű Exynos processzorral (egyes régiókban Tegra 2-es kiadás is elképzelhető) és az Android OS legújabb, 2.3-as verziójával érkezik meg a boltok polcaira.

A Sony Ericsson az év elején bemutatta az Xperia termékcsalád új kiadását, melynek első darabja az Arc volt. A MWC-n további három eszközt, az Xperia Neo, Pro és Play készülékeket is megismerhettünk. Míg az első kettő az egyszerű, igényes felhasználókat célozza meg, addig a Play esetében nem titkoltan a PlayStation hangulatot szeretnék elhozni a platformra, hogy a fiatalabbak és a játékok iránt érdeklődők is örömüket leljék az Android OS-t futtató készülékükben.

Az Alcatel felélesztette korábbi One Touch készüléksorozatát, és úgy döntött, hogy elárasztja a piacot Android OS-t futtató eszközeivel. Nem kevesebb mint 20 különféle eszközt mutatott be, melyek főként színükben térnek el egymástól és az alsó, alsó-közép és középkategóriás telefonok iránt érdeklődőket célozza meg.

A ZTE a Skate-tel és az Amigo-val szeretné meghódítani a vásárlók szívét. A termékek mind külsőre, mind pedig belsőre igen felhasználóbarátnak ígérkeznek, nem utolsó sorban pedig az árcímkéjüktől sem kell megijednünk, mivel a kínai gyártó igyekszik alacsonyan tartani az eszközök árait.

mwc 2011

Kép forrása: Flickr

A HTC elkészítette a sokat vitatott “Facebook” telefonokat, melyek nem hivatalosan a “kék” cég eszközei, de ezekkel mindenképp a fiatalabb korosztálynak szeretnének kedvezni. Míg a Salsa érintőkijelzővel rendelkezik, addig a ChaCha inkább a Qwerty billenytyűzetre helyezi a hangsúlyt, mellyel igen gyorsan gépelhetünk. A Wildfire S, az Incredible S és a Desire S pedig egy-egy korábbi készüléket vált fel, frissebb hardverrel és a legújabb, Android OS 2.3-as verzióval.

Az LG igazán nagyot álmodott, mert bemutatták az első 3D élményt nyújtó készülékeiket, az Optimus 3D okostelefont és az Optimus Pad táblaszámítógépet. Ezekkel az eszközökkel nemcsak többdimenziós képet nézhetünk, hanem akár ilyen módon is rögzíthetünk felvételeket, a két kamera segítségével. Ezek a termékek igen jövőbe mutatóak, de még mindig kérdéses, hogy mennyire tudják felkelteni az átlagos felhasználók érdeklődését.

Több gyártó is elhozott magával néhány koncepciókészüléket, melyek használhatósága még igen-igen kérdéses lehet. Az idő természetesen majd eldönti ezek létjogosultságát. A Fujitsu egy összehajtható telefont mutatott be, mely bár igen érdekesen néz ki, de funkcionalitásában meglehetősen korlátozottan használható. Végül, de nem utolsó sorban az NEC a LifeTouch Note netbookjával sokkolta a közönséget, mely az Android OS 2.2-es verzióját futtatja.

Természetesen nemcsak készülékek kerültek bemutatásra, hanem a szoftverfejlesztő cégek is igyekeztek meglepni a felhasználókat. A Quickoffice készítői elkészítették a Honeycomb OS-re optimalizált változatot, mely a Dropbox-szal is képes szinkronizálni. A Cooliris Liveshare-rel igen könnyen megoszthatjuk a fényképeinket a barátainkkal. Közben a Google is elkészítette az Androidify programot, mellyel saját magunk droid képmását készíthetjük el.

Összefoglalva elmondhatjuk, hogy az idei Mobile World Congress igen termékeny volt és mint láthatjuk az Android OS a CES után itt is főszerepet vállalt. A konferencia szinte minden elemében találkozhattunk a kis zöld robotokkal, sőt, még a táskákon és a süteményes alátéteken is megjelent. Vajon meddig tarthat még a Google operációs rendszerének növekedése? Hogyan hatnak a fragmentációra az ilyen mennyiségben megjelenő új eszközök? Mit szólnak majd a vásárlók az óriási kínálathoz? Az első negyedév végén, a készülékek piacra kerülésekor mindez kiderülhet.

A Ez történt a 2011-es Mobile World Congress-en bejegyzés először a Android Hungary jelent meg.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 12